Salsa
História:
Jedným z najstarších prarodičov salsy je CONTRADANZA, ktorá vznikla vo Versailles. Na španielskom dvore bol tento tanec veľmi populárny, až sa napokon spolu so Španielmi dostal až na Karibik. Ďalšou súčasťou kubánskej hudby sú rytmy afrických otrokov, ktoré sa veľmi často objavovali v ich náboženských rituáloch. Svojím dielom k vývoju salsy prispeli i haitskí prisťahovalci. V druhej polovici 19. storočia sa kompozičné metódy začali od seba v závislosti od regiónu nenápadne odlišovať. Na východe Kuby bazírovala hudba na postupnosti jednoduchých akordov, ktoré sprevádzali speváka, spievajúceho prevažne imrovizované texty. Všetky tieto znaky sú pre salsu charakteristické doposiaľ. Na západe podliehala hudba viac európskemu vplyvu, pričom nástroje častokrát pripomínali francúzsky orchester.
Charakteristika:
Slovo „salsa“ si zvolil v 60. rokoch grafický dizajnér Fania Studios-Izzy Sanabria, aby bol koncert predaja novej hudby lepšie predajný. Vlastne tým označil hudobný štýl, ktorý sa vyvíjal na multikultúrnej úrovni na mnohých miestach naraz. Salsa ako hudobný štýl má jasnú štruktúru: - úvod
- melodická časť
- časť s rytmom alebo perkusiami
- Montuno
- ďalšia melodická časť
- koniec
Do slovenčiny by sa dal pojem salsa preložiť ako „omáčka“. Rozumie sa pod ním určitý druh latinsko-americkej tanečnej hudby, ktorá je od 70. rokov stále populárnejšou. Salsa je vriacou pikantnou omáčkou, pripravenou z rôznych prísad, ktoré samé o sebe vyvolávajú závislosť. Na salse je výnimočné to, že sa pri tanci môžete oprieť, či doslova objať jej rytmus. Pohyb je veľmi temperamentný. Na rozdiel od štandardných európskych tancov ide o tzv. „Tanec z ulice“. To znamená, že tanečníkovi ostáva ponechaná kreativita. Každý tanečník vkladá do pohybu kus svojho srdca.